TURBOSPRĘŻARKA W SAMOCHODZIE – ZALETY

Duża moc w małym silniku

Podstawowym celem montowania turbosprężarek w samochodach jest możliwość uzyskania większej mocy i lepszych osiągów przy zachowaniu dotychczasowej pojemności silnika. Nowe urządzenie nie zmienia jego parametrów, ale pozwala na efektywniejsze spalanie paliwa, dzięki czemu uzyskuje się znacznie więcej energii. Zadaniem turbiny jest skompresowanie powietrza dostarczanego do silnika – zawiera ono tlen niezbędny do zapłonu. Im bardziej skoncentrowane powietrze, tym więcej zawiera tlenu, dzięki czemu proces spalania jest intensywniejszy. To proste zadanie może też być realizowane przez tradycyjny kompresor. Jednak w przeciwieństwie do niego, turbosprężarka nie jest napędzana przez silnik, ale za pomocą gorących gazów spalinowych wyrzucanych przez kolektor wydechowy. Takie rozwiązanie sprawia, że jednostka napędowa nie traci mocy na zasilanie urządzenia, a energia niepotrzebnych już gazów jest efektywnie zagospodarowana.

Bezpieczniej i taniej z turbosprężarką

Zalet związanych z używaniem turbosprężarki jest znacznie więcej. Do tych najważniejszych z pewnością zalicza się ekonomia korzystania z tego rozwiązania. Niższe koszty eksploatacji samochodu wynikają przede wszystkim z efektywniejszego spalania paliwa. Im więcej dostarcza ono mocy, tym dalej i szybciej można pojechać, jednocześnie zużywając mniej benzyny czy oleju napędowego.

„Wyciskanie” większej ilości energii z jednej porcji spalanego paliwa pozwala również zmniejszyć koszty eksploatacji pojazdu. Wydatki na samochód ogranicza też regeneracja turbosprężarek, które – jako jedne z nielicznych części pojazdu – mogą być przywracane do idealnego stanu bez potrzeby zakupu nowego urządzenia.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii